Az alapvető jogok biztosának üzenete a gyermekek jogainak világnapján
null Az alapvető jogok biztosának üzenete a gyermekek jogainak világnapján
„A gyermekek alapjogainak érvényesülése terén a szülőknek és a társadalomnak kétségtelenül nagy szerepe van, ez azonban nem kisebbíti az állam alkotmányos és nemzetközi emberi jogi felelősségét, nem teheti zárójelbe a sokrétű kötelezettségeit.” – emlékeztet a gyermekek jogainak világnapján dr. Kozma Ákos ombudsman. Az alapvető jogok biztosa szerint a modern idők kihívásainak kezeléséhez, az egyenlőtlenségek mérsékléséhez elengedhetetlen az, hogy az állami jogalkotás és a jogalkalmazás következetesen aktív, tevőleges szerepet vállaljon a gyermekek és a családok segítésében.
November 20-a az a nap, amikor a gyermeki jogokat, és ennek kapcsán a gyermekeket ünnepeljük annak a dokumentumnak az elfogadása alkalmából, amely a nemzetközi jogvédelem egyik legfontosabb sarokpontja. Az 1989-ben elfogadott Gyermekjogi Egyezmény – amelyhez Magyarország is csatlakozott – mai napig a legjobb példa egy olyan emberi jogi dokumentumra, amelyet minden ember a magáénak érezhet.
A Gyermekjogi Egyezmény a jelenben is olyan mérce és viszonyítási pont, amely nem egyszerűen a jogrendszereket, a jogi szabályozást és a gyakorlatot formálta, hanem hatással volt arra, hogy ma hogyan gondolkodunk a gyermekről, a szülőkről, a jogokról és az állam felelősségéről. Nehéz időkben, sok bizonytalanság között felértékelődnek ezek a közös emberi jogi pontok, a közös nyelv államok és társadalmak, ember és ember között. Ma már nem lehet vitássá tenni azt, hogy minden gyermek ember, aki a születésétől kezdve valódi, kikényszeríthető általános és speciális jogokkal bír, ahogyan azt sem, hogy nem lehet puszta eszköze, szenvedő alanya valamilyen döntésnek. Közös pont, hogy a gyermekek önálló jogokkal, méltósággal, akarattal, egyéniséggel bíró emberek, akiket megillet a felnőtteknek is járó tisztelet, az odafigyelés és a megbecsülés. A puszta elismerés azonban önmagában kevés, az államoknak e körülmények fennállásáért folyamatosan tenniük kell.
A Gyermekjogi Egyezmény egyértelműen kimondja, hogy a gyermekeket megilleti a jog a biztonsághoz, az oktatáshoz, az egészségügyi ellátáshoz, a véleménynyilvánításhoz és a méltóságteljes élethez. Az egyik legfontosabb, legikonikusabb rendelkezése, hogy az állami intézményeknek, hatóságoknak és a jogalkotónak valamennyi, a gyermeket érintő döntésében elsősorban a gyermek legjobb érdekét kell figyelembe vennie.
Az alapvető jogok biztosának kiemelt feladata, hogy figyelemmel kísérje e jogok érvényesülését hazánkban, és fellépjen minden olyan helyzetben, amely sérti a gyermekek érdekeit. Ennek érdekében folyamatosan nyomon követi a gyermekek jogaival kapcsolatos nemzetközi kötelezettségek teljesítését, emellett maga is elősegíti a gyermeki jogokkal kapcsolatos szakmai párbeszédet, konstruktív módon közreműködik a válaszkeresésben.
Az ombudsman 2024-ben is kiemelt figyelmet fordított és fordít a gyermekek jogainak védelmére, így különösen a gyermekvédelmi szakellátás intézményrendszerének működésére. Az utóbbi években számos vizsgálat tárt fel a tárgyi feltételekkel kapcsolatos hiányosságokat, ideértve az intézményeknek helyt adó épületek infrastruktúráját. Jellemző tapasztalat, hogy e tárgyi feltételek megteremtése megfelelő források hiányában az intézmény és a fenntartó egyetértése és szándéka ellenére nehezen és lassan halad. Az ombudsman ezért gyermekotthon és lakásotthon felújítási programja keretében 2021 óta folyamatosan, célzottan segíti – eddig csaknem tucatnyi lakásotthonban – az intézményi ellátási feltételek folyamatos javítását, közreműködik az épületek megújítása érdekében stratégiai partnerek bevonásának köszönhetően.
Külön köszönet illeti ezen a napon azokat a szülőket, pedagógusokat, gyermekvédelmi szakembereket és civil szervezeteket is, akik nap mint nap fáradhatatlanul dolgoznak a gyermekek jóllétéért és boldogságáért.
Mindannyiunk közös felelőssége, hogy olyan világot teremtsünk, amelyben minden gyermek biztonságban, szeretetben és méltósággal élhet. Tegyünk meg mindent azért, hogy e célok ne csupán távoli eszmények legyenek, hanem valósággá váljanak!