null Az ügyvédek fegyelmi eljárásának szabályozásáról

Az ügyvédek fegyelmi eljárásának szabályozásáról

AJB-3202/2012

 

A fegyelmi felelősségre vonás rendszere megfelelően biztosítja, hogy a kamara hatékonyan léphessen fel a mulasztó ügyvédekkel szemben, ám az alapjogi biztos aggályosnak találta, hogy a fegyelmi eljárásokhoz nem kötődik határidő és a fegyelmi tárgyalás nyilvánosságának előírását a mai formájában nem lehet betartani.

Az alapvető jogok biztosa 2012-ben indította el projektjét, amelyben az ügyvédség helyzetét, az ügyvédek és a hozzájuk fordulók jogainak védelmét tekinti át. A projektben az ombudsman a legutóbb az ügyvédi kamarák fegyelmi eljárásának szabályozását és gyakorlatát elemezte, a szakmai kamara panaszkezelésének hatékonyságát vizsgálta. Ezzel összefüggésben pedig arra kereste a választ, hogy a szabályozási környezet megfelelően szolgálja-e az ügyvédekkel kapcsolatba kerülő ügyfelek, ezen keresztül pedig a társadalom jogos igényét, azt, hogy a szakmai kamara hatékonyan fellépjen a mulasztó ügyvéddel szemben.

Az ügyvédi hivatás szakmai érdekképviselete, ha kell, eljárást indít a mulasztó ügyvédekkel szemben. Az ilyen esetek nagy feltűnést keltenek, azonban a kimutatások szerint az elmúlt években nem lett több az ügyvédekkel szemben kezdett fegyelmik száma és az biztos úgy látja, hogy a fegyelmi felelősségre vonás rendszere, az eljárási szakaszokban biztosított jogorvoslati lehetőség megfelelően garantálja a mulasztó ügyvédekkel szembeni hatékony kamarai fellépést.

Szabó Máté a szabályozásban aggályosnak látta viszont például azt, hogy az ügyvédi törvényben, illetve a Kamara fegyelmi eljárási szabályzatában nincs meghatározva határidő, amelyen belül a kamara elnökének el kell indítania a fegyelmi eljárást. Ugyanígy nincs meghatározva a befejezés határideje sem. Ez a helyzet sértheti mind az ügyvéd munkáját kifogásoló panaszosok, mind az eljárás alá vont ügyvéd tisztességes eljáráshoz fűződő jogát.

A biztos jelentésében azt is kiemeli, hogy a gyakorlatban betarthatatlanok a fegyelmi tárgyalás nyilvánosságára vonatkozó szabályok. Az ügyvédi törvény és a fegyelmi szabályzat ugyanis kimondja a fegyelmi tárgyalás nyilvánosságát, de egyben úgy rendelkezik, hogy: „a fegyelmi tanács a nyilvánosságot a tárgyalás bármely szakában kizárhatja, ha az ügyvédi titok vagy a személyiségi jogok védelmében szükséges." Ezért az ügyvédek fegyelmi tárgyalása – szemben a szabályozás nyilvánosság-előírásával – általában zárt körben zajlik. A biztos szerint olyan szabályozás lenne indokolt, amely azon kívül, hogy betartható, kitér arra is, hogy a fegyelmi eljárásban hozott határozatokat nyilvánosságra kell hozni, természetesen az ügyvédi titkot és személyiségi jogokat érintő adatok nélkül.

Az alapvető jogok biztosa a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztériumtól kérte a problémák orvoslását.

A jelentés a /documents/10180/143994/201203202.rtf/bfa83283-6872-4a39-86f3-3380f3eecb71 oldalon olvasható.