Az Alapvető Jogok Biztosának Hivatala az ENSZ Európai Gazdasági Bizottságának genfi fórumán (2019. március 21–22.)
null Az Alapvető Jogok Biztosának Hivatala az ENSZ Európai Gazdasági Bizottságának genfi fórumán (2019. március 21–22.)
Az Alapvető Jogok Biztosának Hivatala mint nemzeti emberi jogi intézmény képviseletében Martinez-Zemplén Anna vett részt az ENSZ Európai Gazdasági Bizottságának genfi regionális fórumán, amelynek az volt a célja, hogy lehetőséget teremtsen az Egyesült Nemzetek Fenntartható Fejlődési Céljai (SDG – Sustainable Development Goals) megvalósításával kapcsolatos tapasztalatok, legjobb módszerek közvetlen, személyes megosztására, valamint a kihívások megismertetésére.
Az Egyesült Nemzetek Szervezetének tagállamai 2015-ben fogadták el a Fenntartható Fejlődési Célok nevű programot, amely 2030-ig a szegénység felszámolását és a fenntartható jövő felépítését tűzi ki célul. A 17 részterületet felölelő program előrehaladásának felmérésére szolgáló ENSZ Magas Szintű Politikai Fórum által 2019-ben fókuszban tartott célok az oktatás minőségére, a tisztességes munka és gazdasági fejlődés témájára, az egyenlőtlenségek csökkentésére, az éghajlatváltozás elleni fellépésre és a béke, igazságosság, erős intézmények jövőjére összpontosítanak. Ebbe a keretbe illeszkedett a genfi fórum, amelyen a Nemzeti Emberi Jogi Intézmények Európai Hálózatának felkérésére a magyar, az albán, az örmény, a dán és a grúz ombudsmani intézmények vettek részt, és hangsúlyozták az emberi jogok fontosságát a Célok megvalósításában.
A fórumon esettanulmányokat mutattak be. A magyar ombudsmani hivatal nevében Martinez-Zemplén Anna azt mutatta be, hogy egy nemzeti emberi jogi intézmény miként segítheti a nyilvánosság véleményének megjelenítését a nem megfelelően előkészített, a nyilvánosság részvételét háttérbe szorító döntéshozatali eljárásokban. Az esettanulmány a kútfúrások szabályozásának Magyarországon nagy figyelemmel kísért vitáját és az abban kinyilvánított alapjogi érveket, a társadalmi és szakmai vita kimenetelét, valamint a kapcsolódó alkotmánybírósági döntést mutatta be. Ezek hátterében Bándi Gyulának, a jövő nemzedékek szószólójának az az elvi állásfoglalása állt, amely felhívta a figyelmet azokra a veszélyekre, amelyek a vízbázisok mennyiségét és minőségét a módosítás miatt fenyegetik. Hangsúlyozta, hogy a felszín alatti vízbázisok biztosítják ivóvízkészleteink többségét, amelyek megőrzése nemcsak a jelen, hanem a jövő nemzedékek életfeltételeinek záloga is. A vízkészletek megújulásának figyelmen kívül hagyását lehetővé tevő vagy a szennyezés kockázatát növelő szabályozás ellentétes az államot és mindenkit terhelő, az Alaptörvény P) cikk (1) bekezdéséből fakadó kötelezettséggel. A szószóló a vízkészlet megóvásának kötelezettsége mellett összefüggéseket mutatott ki a vizek és a víztől függő ökológiai rendszerek céltudatos védelme, a talajok vegyszerszennyezésének visszaszorítása, a mezőgazdasági termelés, a biztonságos élelmiszer-ellátás, a helyi gazdaság és a közösségek élete között. Az ökológiai fenntarthatóság érvényesítésének kell elsőbbséget kapnia, s az erőforrások jövő nemzedékek számára való megőrzésének mint alkotmányos követelménynek kell kijelölnie a gazdasági és társadalmi cselekvés korlátait – tartalmazza a többi között az állásfoglalás.
Martinez-Zemplén Anna esettanulmánya a Fórum honlapján, a http://www.unece.org/fileadmin/DAM/RCM_Website/RFSD_2019__SDG_16_RT2_Case_study_Hungary.pdf címen olvasható.
A Fórum teljes anyaga a https://www.unece.org/rfsd2019.html oldalon nyitható meg.