null A márianosztrai börtön vizsgálata

 

5189/20121

Megújulás és régi problémák – az ombudsman a márianosztrai börtön viszonyairól

 

Az utóbbi évek korszerűsítései mellett – pályázati lehetőség, költségvetési fedezet hiányában - elmaradt a zárkák felújítása a Márianosztrai Fegyház és Börtönben. Az alapvető jogok biztosa helyszíni vizsgálatát követően a zárkák átalakításának szükségességére és a szabadulás utáni beilleszkedést megkönnyítő pártfogói munka újraszervezésére hívta fel az országos parancsnok és az illetékes miniszter figyelmét.  

 

2009-ben felújították az intézet főépületét és a vele egybeépült templom homlokzatát, több helyiséget korszerűsítettek, börtönmúzeumot, kiállítási termet alakítottak ki. Az épület teljes energetikai rendszerét is átépítették.

 

Márianosztrán általában hosszabb tartamú szabadságvesztést töltő elítélteket helyeznek el. 10 férőhelyen akár 16 rab szorong. A fegyház körlet zárkáinak zsúfoltsága részben a 19. században felhúzott épület sajátosságaiból következik, mert az eredetileg kolostorként működő épületben főleg egyszemélyes zárkákat létesítettek. Az ombudsman vizsgálói penészes falakat és mennyezetet, a zárkáktól csak függönnyel elválasztott mellékhelyiségeket láttak e körletrészen. A zuhanyozók állapota rendkívül leromlott. A körülmények sértik a fogvatartottak emberi méltósághoz, valamint egészséghez és egészséges környezethez való jogát. A börtönkörlet épületének belső homlokzata életveszélyesnek minősíthető. A zárkákban azonban 2 WC van, csempézett fallal leválasztva. A zárkák egy része felújított, de van olyan is, amelyet átmenetileg ki kellett üríteni csőtörés miatt. A fürdők ugyancsak leromlott állapotúak.

 

Az intézetben a fogvatartotti létszámhoz képest kevés a felügyelő, akik csak rendkívüli többletmunkával képesek a szolgálati feladatok biztonságos és megfelelő szintű ellátására. Az intézetben háttérbe szorult, illetve megszűnt az utóbbi évekig jól működő pártfogói munka. Az elítélt szabadulásra való felkészítése a nevelőre marad, aki azt egyéb feladatai mellett végzi. Annak érdekében, hogy az elítélt törvénytisztelő állampolgárként folytassa az életét, azaz a kiszabott büntetés valóban elérje a célját, elengedhetetlen, hogy az állam a pártfogás intézményén keresztül felkészítse őt a szabadulást követő életre – állapította meg az ombudsman Szerinte az intézet fogva tartottainak élethez és emberi méltósághoz való jogát, valamint a jogbiztonság követelményének érvényesülését közvetlenül veszélyezteti a börtönpártfogók hiánya.

A biztos a büntetés-végrehajtás országos parancsnokának a felügyelői státuszok emelését, a fegyházkörlet férőhelyeinek bővítését, a mellékhelyiségek fallal való leválasztását, az épület belső homlokzata és a fürdőhelyiségek felújítását javasolta. Kezdeményezte továbbá a közigazgatási és igazságügyi miniszternél a pártfogó felügyelői állomány létszámának emelését és a börtönpártfogás hatékony működése érdekében szükséges intézkedések megtételét.

 

A jelentés a /documents/10180/143994/201205189.rtf/302ae5d5-4e13-4853-8a68-9ed249f47898 oldalon olvasható.