null A budapesti hajléktalanságról

A budapesti hajléktalanságról

AJB-646/2013

 

Figyelemfelhívásnak is szánja a harmadik évben kiadott gyorsjelentését Szabó Máté ombudsman, aki a fagyok elmúltával összegezte a budapesti hajléktalan-ellátórendszer működését a krízisidőszakban. Az alapvető jogok biztosa súlyos jogbizonytalanságra figyelmeztet.

Az ombudsman munkatársai heteken át aluljárókban, köztereken, ellátó intézményekben, kerületi hivatalokban járva személyesen győződtek meg a hajléktalanok ellátásának helyzetéről. Tapasztalataik és az érintett intézményektől kapott adatok, szakvélemények nyomán a gyorsjelentés megállapítja, hogy a sajtóban megjelent egyes állításokkal ellentétben nem azért növekedett meg az utcán élő hajléktalanok száma, mert az Alkotmánybíróság tavaly novemberben megsemmisítette a közterületen élés szankcionálását lehetővé tevő, alaptörvény-ellenes jogszabályt. A vizsgálat azt mutatta ki, hogy megfelelő szabályozás hiányában az ellátórendszer intézményei és a hajléktalanok is eltérően értelmezik a nappali melegedők igénybevételének lehetőségét. Ennek következtében a hajléktalanok nap közben hosszasabban tartózkodnak a közterületeken abban a hitben, hogy naponta csak egy – vagy nappali, vagy éjszakai – szolgáltatást vehetnek igénybe.

A sajtóhírekkel ellentétben az ombudsman arra is felhívta a figyelmet, hogy miközben az utcán élés tényét önmagában nem lehet szankcionálni, a hatóságoknak más jogszabályok alapján, például a közrend, a közbiztonság, a közegészségügy biztosítása érdekében van módjuk fellépni a problémás magatartást tanúsítókkal szemben.

A gyorsjelentés kitér arra is, hogy az Emberi Erőforrások Minisztériuma jelentős forrásokkal segíti a hajléktalan emberek krízisellátását, viszont az ombudsman arra is felhívta a figyelmet, hogy a pályázati forrásokat tervezhetőbbé, a téli hónapokban inkább elérhetővé kellene tenni.

Az alapvető jogok biztosa jelentésében azt javasolja, hogy az ellátásra kötelezett valamennyi önkormányzat a téli krízisidőszak előtt készítsen ellátási tervet, az emberi erőforrások miniszterénél pedig azt kezdeményezte, hogy gondoskodjon az ellátás jogbizonytalanságainak megszüntetéséről.

A jelentés a /documents/10180/143247/201300646.rtf/63f3e3d3-0de1-491b-9ba3-7ae1b7d5210a oldalon olvasható.