Magyarországi Szlovákok Kulturális Örökségének Napja

A Nemzetiségi Ombudsmanhelyettes is részt vett a hazai szlovák közösség kiemelkedő társadalmi és kulturális eseményén, a Magyarországi Szlovákok Kulturális Örökségének Napján, amelynek az idei évben Bükkszentekereszt (Nova Huta) adott otthont. A rendezvényt az Országos Szlovák Önkormányzat, a magyarországi szlovákok parlamenti szószólója és a Magyarországi Szlovákok Kulturális Intézete szervezte, partnereik Bükkszentkereszt Község Önkormányzata és a Bükkszentkereszti Szlovák Nemzetiségi Önkormányzat voltak.
2025. július. 10.

Kisebbségvédelem Európában nyári egyetem

A Kisebbségi Jogvédő Intézet idén immár tizenharmadik alkalommal rendezi meg a Kisebbségvédelem Európában című nyári egyetemet. A július 7-11. közötti eseményre 27 külhoni hallgató érkezett Magyarországra: olyan egyetemisták, doktoranduszok, pályakezdő munkavállalók, akiket érdekel a külhoni magyarság és a hazai nemzetiségi közösségek jog- és érdekvédelme. A nyári egyetem programjainak szervezője Dr. Gyeney Laura igazgató, akit az Intézet munkatársai segítenek a közel húsz szakmai előadás lebonyolításában.
2025. július. 08.

A 2024. évi beszámoló tárgyalása az Országgyűlés Igazságügyi Bizottságában

Az ombudsman és az ombudsmanhelyettesek az országgyűlési képviselők kétharmados többsége által megválasztott közjogi tisztségviselők, akik szakmai tevékenységük ellátása során más állami szervektől és intézménytől függetlenül kötelesek eljárni, csak az őket megválasztó Országgyűlésnek tartoznak felelősséggel. Munkájukról a vonatkozó jogszabályok szerint évről évre átfogó szakmai beszámolóban tájékoztatják a képviselőket és a közvéleményt.
2025. május. 13.

A PTE ÁJK Óriás Nándor Szakkollégium hallgatóinak szakmai látogatása

A Pécsi Tudományegyetem Állam-és Jogtudományi Kar Óriás Nándor Szakkollégium (ÓNSZ) diákjai 2025 áprilisában szakmai látogatásra érkeztek az Alapvető Jogok Biztosának Hivatalába, amely során az intézmény és partnerszervezeteinek működését is megismerhették. A csoport vendéglátója és a nap szakmai vezetője a Nemzetiségi Ombudsmanhelyettes volt, a hallgatókat dr. Békési Gábor és dr. Kiss Mátyás, a PTE ÁJK oktatói, az ÓNSZ vezető tisztségviselői kísérték.
2025. május. 08.

Emlékezés a magyarországi németek elhurcolásának és elüldözésének emléknapján

A Nemzetiségi Ombudsmanhelyettes is részt vett a Hercegkút községben tartott a központi megemlékezésen, ahol a túlélőkkel, a német nemzetiségi közösség vezetőivel és közjogi vezetőkkel együtt tisztelegtek a magyarországi németeket a második világháború után ért sorscsapások áldozatai előtt.
2025. január. 24.

Tájékoztató és szakmai párbeszéd az Országgyűlés Magyarországi Nemzetiségek Bizottságának Köznevelési, Kulturális és Egyházügyi Albizottsága ülésén

Az Országgyűlés Magyarországi Nemzetiségek Bizottságának Köznevelési, Kulturális és Egyházügyi Albizottsága december 17-én ülést tartott Kissné Köles Erika szlovén nemzetiségi szószóló elnökletével az Országház Széll Kálmán termében. A Nemzetiségi Ombudsmanhelyettes kiemelt vendégként részletes betekintést adott a testület tagjainak, valamint az országos nemzetiségi önkormányzatok képviselőinek és szakértőinek a muzeális intézmények nemzetiségi tartalmával kapcsolatos átfogó vizsgálatáról.
2024. december. 21.

Előadás a Romaügyekért Felelős Tematikus Munkacsoport ülésén

December 10-én tartották az Emberi Jogi Munkacsoport keretében működő, 15 civil szervezetet és állami intézményt tömörítő Romaügyekért Felelős Tematikus Munkacsoport éves ülését. A testület elnöke, Sztojka Attila Társadalmi Esélyekért és Roma Kapcsolatokért Felelős Államtitkár felkérésére az Ombudsmanhelyettes az ülésen bemutatta a roma közösség kulturális autonómiájával, önkormányzati rendszerével és a társadalmi-szociális kihívásokkal kapcsolatban az elmúlt évek során szerzett tapasztalatait.
2024. december. 20.

CULTHERMIN konferencia az Országgyűlésben

Az Európai Unió Tanácsa magyar elnökségének parlamenti programsorozatát a „Kulturális örökség és nemzeti közösségek identitása” címmel rendezett parlamentközi konferencia zárta. Az eseményt 2024. december 4–5. között a Parlamentben rendezték meg, egyik vezérszónoka pedig a Nemzetiségi Ombudsmanhelyettes volt.
2024. december. 19.

Roma Nemzetiségi Tanulmányi Ösztöndíj oklevélátadó ünnepség

December 13-án került sor a Roma Nemzetiségi Tanulmányi Ösztöndíj oklevélátadó ünnepségére, amelyen az előző évekhez hasonlóan 25 tehetséges és kiváló középiskolai teljesítményt nyújtó roma diák vehette át az oklevelet. Az érintett fiatalok a Belügyminisztérium nyílt pályázata alapján a 2024/2025 és a 2025/2026. tanévben havi 30 ezer forintos tanulmányi ösztöndíjban részesülnek. Az esemény ünnepi köszöntőjét a Nemzetiségi Ombudsmanhelyettes mondta, majd beszéddel üdvözölte a fiatalokat Sztojka Attila Társadalmi Esélyekért és Roma Kapcsolatokért Felelős Államtitkár, valamint Aba-Horváth István, a Magyarországi Romák Országos Önkormányzatának elnöke.
2024. december. 18.

Szakmai műhelybeszélgetés a muzeális vizsgálat eredményeiről

A muzeális intézmények nemzetiségi tartalmára vonatkozó átfogó vizsgálat keretében a Nemzetiségi Ombudsmanhelyettes november 29-én műhelybeszélgetést szervezett az Alapvető Jogok Biztosának Hivatalában. A közel húsz szakértő részvételével megvalósult, öt órás egyeztetés célja a vizsgálat során feltárt alaphelyzet ismertetése, a szakmai megállapítások és javaslatok megtárgyalása, valamint azok pontosítása, illetve kiegészítése volt.
2024. december. 17.

Látogatás Rudabányácskán, a Zempléni Szlovákok Néprajzi Gyűjteményénél

A muzeális intézmények nemzetiségi tartalmával kapcsolatos átfogó vizsgálat keretében az ombudsmanhelyettes és munkatársai látogatást tettek Sátoraljaújhely-Rudabányácskán, ahol az Országos Szlovák Önkormányzat nemzetiségi tájháza működik. A közérdekű muzeális kiállítóhelyi besorolással rendelkező Zempléni Szlovákok Néprajzi Gyűjteményét a Magyarországi Szlovákok Kulturális Intézete 2015-től saját intézményeként működteti.
2024. december. 09.

A 2023. évi beszámoló tárgyalása az Országgyűlés előtt

Az Országgyűlés plenáris ülése december 2-án tárgyalta meg az alapvető jogok biztosának és helyetteseinek 2023. évi tevékenységéről szóló beszámolót. Ez hagyományosan a dokumentum (szak)politikai értékelésének utolsó fázisa: az Országgyűlésről szóló törvény szerint a Magyaroszági Nemzetiségek Bizottsága és az Igazságügyi Bizottság évről évre kötelezően áttekinti, tárgyalja és véleményt nyilvánít az aktuális beszámolóról, majd megerősítés esetén kerül a plenáris ülés elé.
2024. december. 02.