Tájékoztató és szakmai párbeszéd az Országgyűlés Magyarországi Nemzetiségek Bizottságának Köznevelési, Kulturális és Egyházügyi Albizottsága ülésén - NJBH
null Tájékoztató és szakmai párbeszéd az Országgyűlés Magyarországi Nemzetiségek Bizottságának Köznevelési, Kulturális és Egyházügyi Albizottsága ülésén
Az Országgyűlés Magyarországi Nemzetiségek Bizottságának Köznevelési, Kulturális és Egyházügyi Albizottsága december 17-én ülést tartott Kissné Köles Erika szlovén nemzetiségi szószóló elnökletével az Országház Széll Kálmán termében. A Nemzetiségi Ombudsmanhelyettes kiemelt vendégként részletes betekintést adott a testület tagjainak, valamint az országos nemzetiségi önkormányzatok képviselőinek és szakértőinek a muzeális intézmények nemzetiségi tartalmával kapcsolatos átfogó vizsgálatáról.
A Magyarországon élő nemzetiségi közösségeket érintő kulturális jogok közül kiemelkedően fontos a muzeális intézmények értékközvetítő és -megőrző szerepköre. A társadalom szolgálatában álló, közösségek számára is nyilvános muzeális intézmények rendszerezett, elemzett formában jelenítik meg, közvetítik a különböző korok társadalmi jelenségeit, eseményeit, tárgyi emlékeit, ezáltal is széles körű és egyenlő hozzáférést biztosítva a kulturális javakhoz. A muzeális intézményekről, a nyilvános könyvtári ellátásról és a közművelődésről szóló 1997. évi CXL. törvény alapelvként rögzíti, hogy mindenkinek joga van megismerni a kulturális javakat, azok jelentőségét a történelem alakulásában, a nemzeti, nemzetiségi önismeret formálásában, valamint az ezek védelmével kapcsolatos információkat többek között a muzeális intézmények tevékenysége útján. A közgyűjtemények, köztük kiemelten a muzeális intézmények fontos szerepet töltenek be többek között a hazánkban élő 13 nemzetiségi közösség kulturális identitásának megőrzésében, a kulturális értékeik sokszínűségének fenntartásában és bemutatásában. A magyarországi nemzetiségek kulturális javainak védelmével, a tárgyi emlékeik gyűjtésével, nyilvántartásával, értékeik, hagyományaik megőrzésével, tudományos kutatásával, illetve bemutatásával nem csak a nemzetiségi bázisintézmények, az országos nemzetiségi önkormányzatok fenntartásában működő muzeális intézmények, a működési engedéllyel rendelkező és működési engedély nélkül tevékenykedő nemzetiségi tájházak foglalkoznak, hanem különböző mértékben és formában egyes országos, vármegyei hatókörű városi múzeumok, területi és tematikus múzeumok, egyéb közérdekű muzeális gyűjtemények és kiállítóhelyek is.
Az Albizottság tagjai az első napirendi pontként általános tájékoztatót hallgattak meg Vincze Máté, a Kulturális és Innovációs Minisztérium közgyűjteményekért és kulturális fejlesztésekért felelős helyettes államtitkára előadásában a nemzetiségi közgyűjtemények, múzeumok, könyvtárak és tájházak helyzetéről. Ezt követően Szalayné Sándor Erzsébet, Nemzetiségi Ombudsmanhelyettes adott tájékoztatást a témához kapcsolódó átfogó vizsgálata alapján a nemzetiségi muzeális intézmények helyzetéről és ezen intézményeknek a hazai nemzetiségi közösségek kulturális jogainak érvényesítésében betöltött szerepéről.
A tájékoztatók után az Albizottság tagjai és az előadók szakmai párbeszédet kezdtek a muzeális területet érintő általános és speciális szakmai, illetve szakpolitikai kérdésekről. A testület a jövő év elején, az ombudsmanhelyettes elvi állásfoglalásának megjelenése után folytatja a téma tárgyalását.